plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Widziałeś kiedyś ludzi przytulających się do drzew? Nie myśl sobie, że to szaleńcy. Oni wiedzą, jak dobry wpływ na człowieka mają właśnie drzewa. Do wspomagania leczenia swoich dolegliwości wykorzystują silwoterapię (silva z łac. las). Największą energię drzewa „emitują” właśnie wiosną. Leczniczy wpływ drzew na nasz organizm jest potwierdzony naukowo. Sylwoterapię wykorzystuje się m.in. w leczeniu depresji i zaburzeń związanych ze starzeniem się. Zawarte w liściach, kwiatach i korzeniach wielu drzew substancje mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. A soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie wierzysz, spróbuj się do nich poprzytulać.

Przebywanie wśród drzew staje się coraz bardziej popularną metodą leczniczą. Odpręża, relaksuje, wycisza i poprawia nastrój. Sylwoterapia, lub inaczej drzewoterapia jest to pobudzanie organizmu człowieka do samoleczenia, poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Niemiecki przyrodnik i badacz Manfred Himmel, zajmujący się drzewoterapią od ponad 20 lat, uważa, że każdy człowiek może przez dotyk doświadczyć dobroczynnego promieniowania drzew i leczyć dolegliwości zarówno psychiczne, jak i fizyczne: stresy, depresje, bóle głowy, zaburzenia krążenia, schorzenia reumatyczne. Już samo przebywanie pośród swobodnie rosnących drzew poprawia samopoczucie człowieka, ale dotykanie, głaskanie, przytulanie się ułatwia powrót do równowagi z naturą, czyli do równowagi z całym naszym organizmem. By sylwoterapia była w pełni wykorzystana, sam spacer po lesie nie wystarczy. Należy wybrać odpowiednie gatunki drzew, dotykać je odkrytymi częściami ciała, najlepiej czołem, dłońmi, bosymi stopami i plecami. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne gatunki drzew mają specjalne właściwości lecznicze.

Jedne pobudzają organizm, inne zaś pomagają w walce z nałogami. Niektórzy zastanawiają się w jaki sposób wyleczyć może drzewo, nie wierząc w jego zbawienne działanie. Jednak naukowcy od dawna zajmują się tą dziedziną medycyny naturalnej i odkryli, że drzewa oraz krzewy wydzielają fitoncydy. Mają one działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, jonizują powietrze. Dlatego też korzystnie wpływają na drogi oddechowe człowieka, a także poprawiają samopoczucie. Fitoncydy to związki wytwarzane przez rośliny (więc nie tylko przez drzewa) w liściach, nasionach i korzeniach. Fitoncydy to lotne substancje, które nie tylko hamują rozwój bakterii i grzybów, ale też je unicestwiają. Najpopularniejszymi roślinami produkującymi te związki są: cebula, czosnek, czarna porzeczka; natomiast wśród drzew: brzoza, dąb, orzech i sosna. Ale na tym nie koniec. Badania nad fitoncydami wykazały, że te ekologicznie aktywne substancje oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, poprawiają jakość powietrza i odkażają górne drogi oddechowe (te właściwości ma mieć szczególnie sosna). Biorą też udział w jonizacji powietrza (jony ujemne poprawiają m.in. samopoczucie, zwiększają zdolność koncentracji, zmniejszają uczucie bólu). Dlatego właśnie, kiedy idziemy na spacer do lasu, tak dobrze się czujemy. O dobroczynnym działaniu lasu, parku nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W końcu to ogromna fabryka tlenu: jedna dorosła sosna „produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób, a wszystkie lasy skupione na naszej planecie zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt (rocznie wytwarzają tego tlenu około 26 miliardów ton!). Lasy absorbują też dwutlenek węgla – jeden hektar lasu wchłania rocznie 140-250 ton tego związku.

Wsłuchaj się w śpiew liści.... by skorzystać z energii wybranego drzewa (a wybrać należy to zdrowe, mocne, bez zeschniętych liści i wolne od pasożytów, na przykład jemioły), wystarczy się do niego przytulić, objąć rękoma, oprzeć plecami lub po prostu usiąść przy nim, zamknąć oczy, wsłuchać się w szum liści i… zacząć z nim rozmowę.

Które drzewa leczą?

BRZOZA uważana za najbardziej przyjazne drzewo człowiekowi – neutralizuje szkodliwe promieniowanie i tak jak buk – uspokaja, napełnia wewnętrznym spokojem. Brzoza może też wzmocnić nasz organizm, zlikwidować napięcia, przyspieszyć gojenie ran. Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym, którzy szukają inspiracji twórczej. Pomaga w leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak bóle miesiączkowe.

BUK pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie. Jeśli straciliśmy pogodę ducha, kontakt z tym drzewem pozwoli nam ją przywrócić. O przytuleniu się do buka powinni pomyśleć przede wszystkim pesymiści, osoby „po przejściach” oraz ci, którzy nie radzą sobie ze stresem. Pomaga w leczeniu bólu gardła, poprawia funkcję nerek. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość.

SOSNA – ma korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Olejki eteryczne tego drzewa wykorzystuje się powszechnie w aromaterapii. Olejek terpentynowy wspomaga leczenie przewlekłych schorzeń oskrzeli z obfitą wydzieliną.

WIERZBA – działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo.

LIPA sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia. Stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia. Jej obecność przy domach sprzyja rodzinnej harmonii.

DĄB wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, przywraca energię życiową; kontakt z dębem polecany jest przede wszystkim osobom, które są przemęczone, były chore lub mają osłabiony organizm z innych przyczyn oraz tym wszystkim, którym chęć do życia uleciała jak z przebitego balonika.

JARZĘBINA – wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce z nałogami.

KASZTANOWIEC oddala niepokoje, pomaga w bezsenności, przywraca wiarę we własne możliwości, twórczo wpływa na intelekt.

A co z innymi gatunkami? Może nie tak bardzo, jak już wymienione, ale też nam mogą pomóc. Jodła na przykład przywraca pozytywny stosunek do otoczenia, a akacja dodaje energii i mobilizuje do pracy.

Nie każdy w energetyczną moc drzew musi wierzyć. Warto jednak spróbować przekonać się samemu o pozytywnych właściwościach, jakie dają drzewa.

Źródło: http://www.instytutnoble.pl/uzdrawiajaca-energia-drzew/

http://www.fakt.pl/kobieta/dobre-rady/co-to-jest-drzewoterapia/

http://apoczywaj.pl/rzecz-o-roslinach/item/179-sylwoterapia-leczenie-drzewami