plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Parlament Europejski poparł w środę, 24.10.2018 roku, wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, talerze, polistyrenowe pojemniki fast food czy patyczki do uszu. Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, ma obowiązywać od 2021 roku. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu. Przegłosowany na sesji plenarnej raport belgijskiej liberalnej europosłanki Frederique Ries wskazuje, że te plastikowe produkty, których nie można w tej chwili zastąpić, będą musiały zostać zredukowane przez państwa członkowskie w "ambitny i trwały sposób" do 2025 r.

Europosłowie chcą, by do tego roku 90 proc. plastikowych butelek do napojów było zbierane osobno i poddawane recyklingowi. Praktyki takie już są stosowane w niektórych państwach. W Holandii czy Niemczech np. sklepy pobierają kaucję za butelki plastikowe, które mogą być następnie zwrócone. Europosłowie chcą też, by konsumpcja produktów z tworzyw sztucznych, które nie mają alternatywy, została zmniejszona o 25 proc. do 2025 r. Chodzi o polistyrenowe opakowania na burgery, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody.

Państwa członkowskie będą zobowiązane do przygotowania planów krajowych w celu zachęcenia do wykorzystywania produktów wielokrotnego użycia, a także zapewnienia recyklingu. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej ponad 80 proc. zanieczyszczeń w morzu to plastik.

Produkty objęte restrykcjami stanowią 70 proc. wszystkich śmieci w morzu. Z powodu bardzo powolnego procesu rozkładu plastik akumuluje się w morzach, oceanach oraz na plażach, w UE i na świecie. Plastikowe odpady znajdowane są w ciałach zwierząt morskich, takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących fragment ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Wzrasta trend ekologiczny także w Polsce w obszarze opakowań. Świadomość atutów i wartości ekologicznych opakowań jest szczególnie ważna dla producentów opakowań, choć nie ma co ukrywać, że wynika ona z presji ze strony użytkowników tych opakowań. Mariusz Słowik z agencji owocni.pl podkreśla, że żywność pochodzi wprost z natury i w długiej perspektywie to, jak ją opakowujemy, wpływa na jej walory zdrowotne i odżywcze. Zdaniem eksperta stawiając na ekologicznie odpowiedzialne rozwiązania, można tylko wygrać. - Dotyczy to tak samo producentów żywności, opakowań, jak i ich klientów - zaznacza Mariusz Słowik.

Niemal połowa opakowań na świecie powstaje z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że co roku na świecie zużywa się bilion różnego rodzaju torebek foliowych. Każdy Polak wyrzuca średnio aż 400 foliowych reklamówek rocznie (dla porównania: Bułgar 421, Niemiec 65, a średnia europejska to 198). Problem polega na tym, że każda reklamówka będzie się rozkładać nawet do 450 lat (plastikowa butelka nawet 1000 lat).

Używanie opakowań z tworzyw sztucznych oznacza wytwarzanie gór śmieci. Dlatego rośnie potrzeba stosowania opakowań, które można poddać recyklingowi, lub z materiałów ulegających szybkiemu rozkładowi, pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych. Wśród polskich konsumentów rośnie troska o środowisko naturalne i świadomość zagadnień związanych z ekologią. Według badań Tetra Pak zdaniem 44 proc. Polaków firmy powinny postępować w sposób odpowiedzialny i dbać o środowisko. Konsumenci wymagają od opakowań przede wszystkim, aby skutecznie zabezpieczały żywność i chroniły ją przed czynnikami zewnętrznymi. Liczy się też wygoda, poręczność i łatwość otwierania i zamykania. Wynika to m.in. ze wzrostu spożycia poza domem, np. w drodze do pracy, z treningu, itp. Stąd innowacje w postaci mniejszych, jednoporcjowych opakowań, nowych formatów i wciąż udoskonalanych nakrętek.

- Zabroń, zredukuj, opodatkuj, ale także zastępuj i ostrzegaj - rządy UE mają wiele opcji do wyboru. Od nich zależy mądry wybór.

Źródło: Dziennik.pl, http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/