plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

By zadbać o środowisko nie trzeba wcale zostawać aktywistą, brać udziału w pikietach i przywiązywać się do drzew. Nie trzeba także wprowadzać radykalnych zmian w codziennym życiu, by znacząco zmniejszyć swój szkodliwy wpływ na planetę. Na początek wystarczy 10 prostych czynności, które może wykonywać każdy - a które sprawią, że środowisku będzie naprawdę lżej. Zobaczcie, co już dziś możecie zrobić, by przyszłość naszego globu malowała się w bardziej pozytywnych kolorach.

Podróżuj z głową

Najbardziej obciążające dla środowiska są podróże samolotem. Każdy start i lądowanie to tony dwutlenku węgla wydzielane do atmosfery. Oczywiście ciężko jest zupełnie zrezygnować z latania w dzisiejszych czasach, jednak gdy to możliwe - wybierajmy samochód, a najlepiej pociąg, zwłaszcza gdy podróżujemy na stosunkowo krótkich dystansach. Czasem podróż kontynentalna lub nawet morska może być znacznie ciekawszym przeżyciem, niż przelot do kompletnie innego otoczenia bez możliwości obserwowania, jak zmienia się krajobraz za oknem. Jak się szacuje, rezygnacja z jednego transkontynentalnego lotu pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 tony CO2.

Kupuj odpowiedzialnie

Przede wszystkim - kupuj lokalnie. Importowana żywność obciążona jest nie tylko kosztami transportu, ale także zanieczyszczeniami, które transport ten wygenerował. Zanim więc kupimy egzotyczny owoc w Polsce policzmy, jaka odległość dzieli go od talerza. Jeśli zbyt duża, może warto wybrać coś sezonowego, świeżego i przyjaznego środowisku? Warto także odwiedzać sklepy z żywnością zbliżającą się do terminu przydatności do spożycia. Jeśli chodzi o kosmetyki - kupujmy te naturalne, bez zbędnej chemii, która dostanie się do środowiska. Wybierajmy mydło w kostce zamiast w płynie, ograniczajmy produkty pakowane w plastik. Wybierajmy ekologiczny płyn do mycia naczyń. Część detergentów można sporządzić własnoręcznie - ocet i soda oczyszczona potrafią zdziałać cuda!

Unikaj jednorazowych plastików

Ogranicz zużycie jednorazowych plastików - wody w butelkach, sztućców plastikowych, słomek, patyczków do uszu, produktów spożywczych pakowanych w folię. Zmiana w tym zakresie nie jest trudna - wystarczy kupić butelkę wielorazowego użytku z filtrem i napełniać ją wodą z kranu, co wyjdzie nie tylko korzystniej dla środowiska, ale i taniej dla kieszeni. Plastikowe sztućce, patyczki i słomki można zastąpić drewnianymi oraz bambusowymi. Do sklepu najlepiej wybierać się z własnym pojemnikiem, płócienną torbą i kupować produkty na wagę. Zmiany w tym zakresie lepiej zacząć wprowadzać już teraz, gdyż w 2021 r. Unia Europejska całkowicie zablokuje sprzedaż jednorazowych plastików.

Nie wyrzucaj

Nadrzędną zasadą jest: kupuj mniej. Tyczyć się to powinno przede wszystkim żywności. Zgodnie ze statystykami w Polsce rocznie marnuje się około 9 mln ton żywności. Dlatego nie kupujmy na zapas - sporządzajmy listę zakupów i nie dajmy się zmanipulować promocjom oraz reklamom. Najgorsze, co możemy zrobić, to kupić za dużo i wyrzucić jedzenie do kosza. Zasada niewyrzucania powinna dotyczyć wszystkich przedmiotów, których używamy. Może się okazać, że część ubrań oddanych do krawcowej zyska nowe życie, niwelując potrzebę wymiany garderoby. Być może zaś niektóre sprzęty warto naprawić, zamiast wymienić na nowe? Jeśli już jednak wyrzucamy śmieci pamiętajmy, by robić to dopiero wtedy, gdy kosz się zapełni. Jeśli nie chcemy czekać - wyrzucajmy śmieci bezpośrednio z kubła. Worek to też odpad, a przecież można go użyć kilka razy.

Unikaj syntetyków

Największą zmianę powinniśmy poczynić w zakresie kupowania - nie tylko żywności, ale także ubrań. Obecnie większość tkanin jest syntetycznych, zawierających w swoim składzie polimery nie występujące naturalnie w przyrodzie. Każde jedno pranie sztucznej tkaniny to ok. 2 gramy plastiku, które dostają się do wody, a zatem i do środowiska. Dlatego kupując sztuczne materiały zanieczyszczamy wody gruntowe, a w efekcie oceany. Drobinki plastiku są połykane przez ryby, które z kolei zjada człowiek - można więc powiedzieć, że karmimy się własnymi odpadami.

Segreguj śmieci

W Polsce aż 70% śmieci trafia na wysypiska, podczas gdy tylko 30% odpadów poddawanych jest recyklingowi. Powinniśmy robić wszystko, by odwrócić tę proporcję, a zmiana tego trendu jest możliwa wyłącznie, gdy będziemy segregowali śmieci. Wiele osób zastanawia się, czy należy myć śmieci przed wyrzuceniem. Otóż wszystko zależy, czy są zbierane do osobnych pojemników. W przypadku oddzielnych koszy śmieci nie wymagają mycia, gdyż i tak zadba o to sortownia. Myć śmieci należy w przypadku, gdy plastiki i papier lądują w jednym kontenerze - wtedy brudne plastiki mogłyby zanieczyścić papier i uniemożliwić jego recykling. Nawet jeśli nasz blok mieszkalny nie opłaca segregacji, a śmieci lądują w zsypie, warto wrzucać tam jedynie odpady zmieszane, zaś szkło, plastiki i papier wywozić do specjalnych pojemników, które często są ogólnodostępne.

Oszczędzaj prąd

Polska gospodarka jest w głównej mierze oparta na węglu, co oznacza, że do uzyskania energii wykorzystujemy spalanie paliwa - w postaci właśnie węgla. Każda zużyta kilowatogodzina to niecałe 650 gramów CO2 wydzielonego do atmosfery. Dlatego tak ważne jest, by nie marnować prądu, ponieważ każda sekunda świecenia żarówki przekłada się na emisję dwutlenku węgla. Pamiętajmy, by wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, odłączać urządzenia elektryczne z gniazdka, gdy to możliwe oraz kupować energooszczędne sprzęty RTV i AGD. Paradoksalnie na ten moment samochody elektryczne nie są w Polsce specjalnie oszczędne, gdyż bazują na prądzie, do którego wytworzenia wykorzystany został węgiel. Średnie zużycie energii wynosi 15 kWh/100 kilometrów i powoduje emisję 11,5 kilograma dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to wartość porównywalna z samochodami spalinowymi, które emitują średnio 9-12 kilogramów dwutlenku węgla na 100 kilometrów.

Oszczędzaj wodę

Woda słodka stanowi jedynie 3% wszystkich wód na Ziemi, zaś ta, którą wykorzystuje człowiek, to zaledwie 0,7 % całych ziemskich zasobów. Obecnie zaczyna brakować czystej wody, ponieważ podziemne źródła nie nadążają za intensywnie rosnącym tempem poboru. W związku z tym bardzo ważne jest, by nie marnować zasobów. Wprowadzenie nawyków takich jak prysznic zamiast kąpieli, mały strumień wody do mycia rąk, zakręcanie kranu podczas mycia zębów, czy nie wylewanie kilku litrów na umycie jednego jabłka, może wiele zmienić.

Jak jeszcze można oszczędzać wodę? > wymieniaj uszczelki w kapiących kranach > naczynia zmywaj w misce, nie pod bieżącą wodą > zmywarkę i pralkę nastawiaj tylko wtedy, gdy są pełne; korzystaj z trybu eco > wody, którą da się ponownie wykorzystać, użyj do podlewania kwiatów lub sprzątania.

Źródło: https://nowosci.com.pl/10-prostych-czynnosci-ktorymi-ulzysz-srodowisku-to-moze-zrobic-kazdy