plcsenfrdeitlvltptruskessvuk
Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Chutor Gorajec - Miejsce Żywej Tradycji

Popularne

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 498
Wyświetlony: 5378
Wygasa: 2023-08-12 06:08:00
0.00 (0 głosów)
Cena: od 40 PLN/osoba PLN
Kontakt tel.+48 510 820 855
tel.+48 570 096 596
https://www.facebook.com/chutorgorajec/
Plusy:

Opis

Chutor Gorajec to miejsce pełne energii. Prowadzona przez Marcina i Marinę Piotrowskich agroturystyka to miejsce spotkań ludzi i kultur, miasta i wsi. Budynek dawnej szkoły we wsi zamieszkałej przez 36 mieszkańców to centrum kultury tradycyjnej, miejsce, gdzie leczy się lęk przed wiejskością.

W Chutorze organizowane są liczne imprezy kulturalne: m.in. lipcowy Festiwal Folkowisko - festiwal otwarty na różnorodność, wieloetniczność, tradycję i naturę oraz majowe obchody Dnia Wolności Chłopskiej -święta ostatecznego zniesienia niewolnictwa w Polsce. W Chutorze Gorajec eksperymentujemy i łączymy style i tradycje zarówno te muzyczne jak i kulinarne. Mieszamy tradycje z nowoczesnością. Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Staramy się dawać przykład lokalnej społeczności, udowadniamy, że można własnymi siłami polepszyć swoje życie. Zachęcamy mieszkańców naszej wsi do aktywnego udziału w realizacji naszych działań, szczególnie w tworzeniu Festiwalu Folkowisko.

Panie z Koła Gospodyń zajmują się gotowaniem dla Gości, tylko w ich wykonaniu spróbujesz proziaków, gorajeckich pierogów z serowo-marchewkowym nadzieniem , cukiniowych placków ziemniaczanych czy ciasta buraczkowego oraz dodatkowo prowadzą warsztaty gotowania potraw tradycyjnych, wymieniają się również doświadczeniem z paniami z Koła Gospodyń Miejskich, organizują warsztaty śpiewania kołysanek dla dzieci oraz białego śpiewu.

Miejscowy zielarz robi wycieczki po lasach i uczy rozpoznawania i wykorzystywania roślin, również wymienia się doświadczeniem z działaczami z Slow Food Warszawa. Swoje miejsce znalazło tu również, tak popularne obecnie jedzenie wegańskie. Najważniejsze jest jednak czerpanie z lokalnych źródeł, wspaniałe lokalne produkty i niespotykane nigdzie indziej przepisy, jak „szwaby” czy kapusta z grochem i pszonem. W kuchni chutorowej króluje Jola Piotrowska, łącząc tradycję z nowoczesnością stworzyła wyjątkowe przepisy: wyśmienite przygotowywane w kuchni polowej „gorajeckie jadło”, czy robione w piecu chlebowym „gryczaki”.

Przyjedźcie do nas na rowery, na kajaki, na poznawanie historii pogranicza, na łażenie po lasach, spotykanie rysia i orła, po rozmowy ze Zbyszkiem Zielarzem, po wchłanianie kultury i sztuki tego regionu. Nauczycie się rozpoznawania ziół, pieczenia proziaków czy ludowego śpiewu białym głosem na naszych warsztatach, bo Chutor Gorajec to prawdziwy Uniwersytet Ludowy. Zobaczcie zabytkową cerkiew, która wypełnia się muzyką podczas organizowanych w Gorajcu koncertów. Wpadnijcie na Folkowisko, jeden z najbardziej znanych festiwali kultury ludowej w Europie, gdzie nikt nie stawia słupków granicznych.

Czekamy na Was w miejscu żywej tradycji i opowiemy wiele ciekawych historii. Tu czas płynie inaczej. Nie jest nam potrzebny telewizor, wystarczy lornetka, aparat i knieje wokół.

Lokalizacja

Powiat lubaczowski, Podkarpackie
Gorajec 14, 37-611

Video

Ocena

Jakość / Cena
Obsługa
Kontakt

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić