plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Jodłowy Młyn

Popularne

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 1152
Wyświetlony: 843
Wygasa: 2023-10-10 17:55:00
0.00 (0 głosów)

Opis

Licencjonowana Zagroda Edukacyjna Jodłowy Młyn położona jest w niewielkiej wiosce Stary Dwór w Dolinie Odry, wzdłuż potoku Jodłowa Woda, na wschodnim krańcu gminy Brzeg Dolny.

W Starym Dworze znajduje się zachowany w dobrym stanie młyn wodny, postawiony w budynku z połowy XIX w. Młyn posiada oryginalne wyposażenie i czynny był do 1953 roku. Właściciel młyna nakazywał jednak swoim dzieciom, by młyna nie likwidować, zakazywał także sprzedaży i rozdawania wyposażenia. W ten sposób obiekt doczekał się naszych czasów i stanowi ciekawa atrakcję turystyczną na szlaku im. Bronisława Turonia.

Jodłowy Młyn to niezwykłe miejsce o dużym potencjale edukacyjnym. W zagrodzie odbywają się warsztaty poświęcone tematyce dawnej wsi – codziennemu życiu, pracy i zwyczajom. Adresowane są one głownie do dzieci i młodzieży. Każdy z realizowanych programów zaczyna się od zwiedzania trzech kondygnacji budynku dawnego młyna. Dzieci podczas zwiedzania poznają mechanizm działania odrestaurowanego młyna wodnego, dawne sprzęty, dowiadują się do czego służyły i w jaki sposób były wykorzystywane. Mogą same stworzyć żywy obraz pracy gospodyń wiejskich inscenizując np. pozyskiwanie ziaren, ich mielenie czy wyrabianie ciasta drożdżowego w dzieży.

W ofercie znajdują się dodatkowo warsztaty ceramiczne oraz zielarskie.

Właściciel gospodarstwa przez lata gromadził również sprzęt służący w życiu codziennym i w rolnictwie na dawnej wsi. Eksponaty posłużyły przygotowaniu w budynku młyna imponującej ekspozycji.

Stary młyn, ciekawe historie i eksponaty zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

Lokalizacja

Powiat wołowski, Dolnośląskie
Stary Dwór 38, 56-120 Brzeg Dolny

Video

Ocena

Jakość / Cena
Obsługa
Kontakt

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić